27 aprilie 2008

Raikkonen castiga in Spania

Kimi Raikkonen isi extinde conducerea in campionat printr-o victorie dominanta in Marele Premiu al Spaniei. In urma sa, pe locul 2, Felipe Massa a completat un rezultat perfect pentru Ferrari.

Desi distanta la final a fost relativ mica, 3,2 secunde intre primii doi, brazilianul nu i-a pus probleme lui Raikkonen. Lewis Hamilton reuseste sa isi adjudece ultimul loc pe podium si a reusit sa tina pasul cu Massa pana la finalul cursei.

Totusi Hamilton ar fi terminat mai departe de cele doua Ferrari daca Safety Car-ul nu intervenea, pentru coechipierul sau. Kovalainen a intrat violent in bariera de cauciucuri din virajul 9 dupa ce, aparent suspensia s-a rupt si pneul stanga fata i-a explodat. Vestea buna e ca, conform echipei, finlandezul este constient si intr-o stare stabila.

Kubica a fost in urma lui Hamilton intreaga cursa dar in final a terminat pe locul 4. mark Webber continua forma buna aratata in acest inceput de sezon terminand pe un foarte bun loc 5. In spatele sau Jenson Button obtine cel mai bun rezultat pana acum pentru Honda, locul 6. Nakajima a terminat al saptelea dupa ce coechipierul sau Nico Rosberg s-a vazut tradat de motor. Ultimul punct a fost trecut in contul lui Jarno Trulli.

Eroul local, Fernando Alonso a fost tradat si el de motorul sau Renault la jumatatea cursei si a fost nevoit sa traga pe dreapta, intr-un moment cand parea ca putea lupta pentru un loc in primii 5.