22 august 2008

Raikkonen, cel mai rapid in a doua sesiune

Kimi Raikkonen a reusit sa ii fure momentul de glorie lui Alonso in ultimele secunde, cu timpul de 1:39.477, fiind cu doar 20 de miimi mai rapid fata de spaniol. Pe locul 3 vine surprinzator Jenson Button cu un tur foarte rapid pe final.

Dupa ce a fost toata sesiunea in fruntea clasamentului, felipe Massa a incheiat doar pe locul 4 in fata celor doua monoposturi Mclaren.

Conditiile de pe circuit s-au imbunatatit simtitor fata de dimineata, observandu-se si in timpii mai rapizi cu o secunda in comparatie cu prima sesiune. De asemenea, spre deosebire de prima sesiune, pilotii au scos la inaintare compozitiile super-soft oferite de Bridgestone, dovedindu-se foarte rapide pe un tur cronometrat.

Nici in a doua sesiune nu au lipsit micile erori care au dus la exploatarea zonelor de degajare, cel mai problematic viraj dovedindu-se virajul cu numarul 2. Nico Rosberg a scapat ca prin urechile acului de o coliziune cu Mark Webber, atunci cand germanul a pierdut spatele in penultimul viraj al circuitului. Din fericire pentru el, Webber l-a observat la timp, iar zona din afara circuitului a fost suficienta pentru a reveni.

Fernando Alonso va fi investigat pentru calcarea liniei albe la intrarea pe linia boxelor.