13 martie 2010

Vettel, primul pole din acest sezon

Sebastian Vettel este primul pilot care va pleca din pole-position in 2010, reusind sa o puna pe 'Luscious Liz' in fata celor doua masini Ferrari in calificarile din Bahrain.

Felipe Massa a terminat in fata lui Fernando Alonso, iar in urma lor, Lewis Hamilton nu a reusit sa intre nici macar in aceeasi secunda cu Vettel. 1:54.101 a fost timpul pilotului Red Bull, cu doua zecimi mai rapid fata de Massa si o jumatate de secunda fata de Alonso. Britanicul de la McLaren a facut un 1:55.217, suficient pentru locul al patrulea. In urma sa, la doar cateva miimi au terminat Nico Rosberg si Mark Webber, iar Michael Schumacher nu a putut urca mai mult de locul sapte. O surpriza in sensul negativ a venit din partea lui Jenson Button, care a fost mai lent cu aproape o jumatate de secunda fata de coechipierul sau, iar campionul va pleca maine de pe locul opt.

Robert Kubica si Adrian Sutil au fost ultimii doi piloti ce au intrat in ultima parte a calificarilor, insa germanul a fost cu putin peste doua secunde mai lent fata de pole.

Dupa Q1 au fost eliminate cele trei echipe noi, asa cum era de asteptat, iar Jaime Alguersuari a fost al saptelea pilot care nu a reusit sa treaca de aceasta prima portiune. Lui Karun Chandhok i-a fost permisa participarea in calificari, in ciuda faptului ca indianul de la Hispania nu a facut niciun tur in antrenamente. El va pleca maine de pe ultima pozitie, din urma coechipierului Bruno Senna. Cea mai rapida dintre cele sase masini noi a fost Virgin-ul lui Timo Glock, cu putin sub doua minute.

Dupa Q2, masinile Williams, Sauber, Force India lui Vitantonio Liuzzi, Toro Rosso pilotat de Sebastien Buemi si Renault-ul lui Vitaly Petrov au fost eliminate.

In cursa de maine, primii zece piloti vor fi obligati prin regulament sa ia startul cu pneurile cu care au incheiat Q3, iar in ceea ce priveste combustibilul, toti participantii vor porni si vor incheia cursa cu acelasi plin. Strategiile de la boxe se vor concentra in acest an doar pe schimbul de pneuri, operatiune ce va dura sub trei secunde.

Marele Premiu din Bahrain va avea loc maine, de la ora 14, ora Romaniei.