04 octombrie 2009

Vettel domina la Suzuka

Sebastian Vettel a dominat Marele Premiu al Japoniei conducand linistit de la start la finish. El se mentine in lupta pentru titlu, rivalii de la Brawn terminand pe locurile 7 si 8, cu Barichello in fata lui Button.

La start, Vettel si-a mentinut prima pozitie in timp ce Hamilton, ajutat de KERS l-a depasit pe Trulli. Heidfeld era al patrulea urmat de Raikkonen, Barichello, Rosberg si Kovalainen. Mai in spate. Button a avut un start timid si a pierdut un loc in fata lui Fisichella.

Masina Red Bull din frunte se departa de Hamilton in fiecare tur, in timp ce Trulli se mentinea in urma masinii McLaren. In pluton, Kovalainen si Sutil se luptau pentru locul opt, iar germanul isi incearca norocul in turul 14, insa acesta nu a fost de partea lui. Cei doi se ating spre bucuria lui Button care trece de ambii.

Primul care a intrat la boxe a fost Hamilton, insa Vettel a reusit sa isi prelungeasca primul stint cu 2 tururi. De altfel, masinile Red Bull au fost cele mai cimpetitive in acest weekend, Vettel tinandu-l linistit in spate pe Hamilton, in timp ce Webber - din spatele plutonului - facea tururi foarte competitive, el avand si cel mai rapid tur al cursei.

Raikkonen si Heidfeld au dus o lupta a strategiilor pentru locul 4, iar castigator dupa opririle la boxe a fost pilotul Ferrari, care a depasit masina BMW la pit-stop.

O lupta asemanatoare se purta si pentru locul al doilea, Hamilton fiind tradat de o problema la limitatorul de viteza. Trulli a trecut de britanic, pentru a aduce al doilea loc 2 consecutiv pentru Toyota.

Spre sfarsitul cursei, cu doar 9 tururi ramase, Jaime Alguersuari a iesit violent in decor in virajul 130R. Masina sa a fost distrusa insa el nu a patit nimic. A fost nevoie de Safety Car - care a stat 5 tururi pe circuit - pentru a curata resturile masinii Toro Rosso.

Doar patru tururi au mai ramas dupa restart iar Vettel si Trulli au ramas in fata lui Hamilton, in timp ce mai in spate, era o lupta stransa intre cinci masini, printre care si cele doua Brawn.