12 februarie 2010

Lotus T127

Lotus a devenit in aceasta seara a doua echipa noua care isi dezvaluie monopostul pentru 2010. Dupa 16 ani de pauza, culorile verde si galben vor reveni pe grila Formulei 1, si vor imbraca noul T127, care va fi pilotat de Jarno Trulli Si Heikki Kovalainen.

Revenirea celebrului nume in sport i se datoreaza omului de afaceri malaysian Tony Fernandes, iar de designul masinii s-a ocupat Mike Gascoyne, unul dintre cei mai respectati tehnicieni din paddock. La lansarea de la Londra au fost prezenti foarte multi oameni, printre care s-au numarat si legende ale sportului ca Frank Williams, Stirling Moss sau Nigel Mansell.

Tony Fernandes: "Nu pot exprima in cuvinte ce simt acum. Am fost extrem de incantat cand Clive Chapman a spus ca a fost exact ca la inceputurile Lotus de acum foarte multi ani. Stiu ca avem un drum greu inainte dar suntem onorati sa fim parte a istoriei. Nu vom lasa nici o piatra neintoarsa in incercarea noastra de a readuce Lotus la momentele ei de glorie."

Mike Gascoyne: "Lansarea masinii este un moment care ne face mandri pe noi, echipa de design, si intreaga echipa. Am crescut in vremea cand Lotus castiga curse si campionate, si sa am acum oportunitatea sa lucrez cu echipa este extraordinar. Dar la fel este si provocarea de a aduce o echipa noua si o masina noua in F1 intr-o perioada atat de scurta. As vrea sa ii multumesc lui Tony in numele intregii echipe pentru ca ne sustine si are incredere in noi. De asemenea, avem o linie de piloti fantastici care si-au pus increderea in echipa de design. Ma simt mandru sa fiu aici pe scena si sa reprezint echipa, au facut o treaba fantastica."

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 

Formula1.com - Latest Interviews

Site Info

eXTReMe Tracker
Free Page Rank Tool

Aphelyon Formula 1 Copyright © 2009 WoodMag is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template